Artykuły
01-12-2016 14:22
Magiczna Galeria
Kalina Izabela Zioła

Ludzie, którzy zostali obdarzeni nieprzeciętnym talentem ...zachwycają.
Stąd zrodził się cykl "Dotyk sztuki".
Sztuka w tym znaczeniu to nie tylko obraz, rzeźba, wiersz, powieść czy fotografia.
Sztuką jest każda facynacja tym co się robi...
Aldona Dzielicka

Dorota Strzelecka to plastyczka, animatorka kultury, kierownik artystyczny Galerii Miejskiej w Mosinie.

Urodziła się w Poznaniu, lecz w wieku 10 lat zamieszkała wraz z rodzicami w Puszczykowie, gdzie ukończyła szkołę podstawową. Jednak nie rozstała się z Poznaniem na zawsze – to Poznańskie Liceum Sztuk Plastycznych wybrała na szkołę średnią. Zaraz po maturze rozpoczęła pracę w WSS Społem w Puszczykowie jako dekorator, lecz nie pracowała tam długo. W 1981 roku została instruktorem do spraw plastyki w Ośrodku Kultury w Mosinie. W tym samym roku wyszła za mąż za Jacka Strzeleckiego, bardzo uzdolnionego malarza, który dziś jest profesorem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, szefem Katedry Rysunku. Po rozpoczęciu pracy w Mosińskim Ośrodku Kultury Dorota Strzelecka zainicjowała wraz z mężem (który był jeszcze wtedy studentem malarstwa na poznańskiej WSSP) założenie Galerii EM.

Oprócz pracy zawodowej Pani Dorota miała wiele innych zajęć i zainteresowań. W 1984 roku założyła Klub Kolekcjonerów-Hobbystów, zrzeszający mosińskich hobbystów. Klubowicze mogli przez wiele lat prezentować swe zbiory podczas regionalnej imprezy „Dni Rzeczypospolitej Mosińskiej”. W Ośrodku Kultury prowadziła kółko plastyczne, kółko ceramiczne oraz organizowała wystawy. Zajmowała się promocją imprez organizowanych przez Mosiński Ośrodek Kultury poprzez wykonywanie reklamowych plakatów, plansz, zaproszeń i prowadzenie kroniki. Pisała artykuły o działalności MOK-u w gazecie „Ziemia Mosińska” oraz zasiadała w redakcji tej gazety jako grafik.

W 1992 wspólnie z młodzieżą założyła klub młodzieżowy „Woodstock – blues, jazz, rock” i zaprosiła do współpracy znakomitego redaktora muzycznego Dionizego Piątkowskiego, by na spotkaniach prezentował sylwetki muzyków. Podczas klubowych spotkań słuchano muzyki z niedostępnych wtedy na polskim rynku płyt, oglądano filmy z koncertów, były również koncerty na żywo. Klub był bardzo popularny wśród młodzieży z Mosiny, Lubonia, Puszczykowa, a nawet z Poznania, i działał do 1995 roku.

W 1993 burmistrz Mosiny, Jan Kałuziński, na wniosek prof. Bogdana Wegnera, ówczesnego prorektora WSSP i Jacka Strzeleckiego, otworzył Galerię Miejską w Mosinie.

Na stanowisko kierownika artystycznego tej Galerii powołana została Dorota Strzelecka.

Młodzież z klubu „Woodstock” czynnie uczestniczyła w życiu Galerii i chętnie pomagała w pracach montażowych przed wystawami.

Lecz prace artystyczne nie wyczerpują zainteresowań Pani Doroty. Powołała ona w Mosinie „Klub Kajakowy NEKTOS 2” , liczący 30 członków, wywodzących się z klubu „Woodstock”. Przez kilka miesięcy, od wczesnej wiosny aż do jesieni, razem z młodzieżą przemierzała kajakami Polskę wzdłuż i wszerz. Poświęcała na to swoje wolne dni – weekendy i urlopy. Ta turystyka kajakowa jest do dzisiaj wielkim hobby Doroty Strzeleckiej, która należy do Wielkopolskiego Stowarzyszenia Turystyki Kajakowej WARTA w Poznaniu oraz jest instruktorem turystyki kajakowej PZKaj. Posiada Złotą Odznakę na Wiośle PZKaj.

W 1997 roku powołane zostało do życia Mosińsko-Puszczykowskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Pani Dorota wstąpiła w jego szeregi, zaprojektowała mundur i sztandar Bractwa, a następnie w Izbie Pamięci zorganizowała, wraz z Biblioteką Wojewódzką w Poznaniu, dużą wystawę poświęconą historii Bractw Kurkowych w Wielkopolsce. Zdobyła odznaczenia strzeleckie i brała czynny udział w działalności Bractwa. W czasie pracy podjęła studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na Wydziale Kulturoznawstwa, które ukończyła i uzyskała dyplom magistra.

Przez cały czas intensywnie pracuje w Galerii Miejskiej w Mosinie, która mieści się przy ulicy Niezłomnych 1. Organizuje tam wystawy malarskie, rzeźbiarskie i teatralne artystów z całej Polski. Dzięki działalności Galerii coraz więcej artystów zamieszkuje Mosinę. Coraz więcej pedagogów i profesorów nawiązuje współpracę z Galerią Miejską. Jest to ogromną zasługą Doroty Strzeleckiej, która nie tylko tam pracuje, ale przede wszystkim tworzy swoisty, niepowtarzalny klimat. Sama jest artystką i rozumie artystów, potrafi sprawić, że każdy doskonale się tam czuje.

W 2014 roku z inicjatywy Pani Doroty zaczął działać w Galerii Miejskiej w Mosinie Salon Poetycko-Muzyczny. Mam przyjemność od samego początku prowadzić w nim spotkania. Zapraszani są tam zarówno poeci z całego kraju, jak i bardowie, aktorzy oraz muzycy. Jest to prawdziwy teatr sztuki, przenikają się tam malarstwo, poezja, muzyka. Dorota Strzelecka tworzy cudowne scenografie każdego spotkania, za każdym razem inne, zaskakujące i zachwycające. Ona sama jest osobą bardzo ciepłą, serdeczną, nic więc dziwnego, że taki właśnie klimat panuje w Galerii. Pomimo wielu obowiązków znajduje czas na zajęcia z dziećmi i młodzieżą, na wprowadzanie ich do magicznego świata sztuki. Organizuje dla nich spotkania, warsztaty, zabawy...

Dorota Strzelecka została za swą pracę wielokrotnie nagradzana. W 2002 roku otrzymała Statuetkę 700 – lecia Królewskiego Miasta Mosina, w 2013 roku Medal Burmistrza Gminy Mosina za działalność w Galerii Miejskiej w Mosinie, w 2015 została laureatką Nagrody Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej za zasługi w pracy kulturotwórczej, a w 2016 roku wyróżniona została Medalem Rzeczypospolitej Mosińskiej.

Wszystkie te nagrody są jak najbardziej uzasadnione. Nie można przecenić pracy, jaką Pani Dorota wkłada w krzewienie i rozwój kultury w swoim środowisku. Nie można nie zauważać jej oddania miastu, w którym mieszka i pracuje oraz ludziom, którzy ją otaczają.

Autor zdjęć: Aldona Dzielicka













Newsy
05-02-2024
Spotkanie z posłem
Z inicjatywy Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej i przy ...
19-01-2024
Noworocznie i karnawałowo
Od wielu już lat, o tej porze roku członkowie naszego stowarzyszenia spotykają się ...
07-12-2023
Pomóżmy Oliwce
3 letnia Oliwka Kraczek – córeczka młodego pracownika MPK Lublin – potrzebuje pilnej pomocy. ...
Najnowsze artykuły
05-11-2021
Wywiad z Jerzym Grupińskim
Spotkanie z Jerzym Grupińskim, poetą, krytykiem literackim, animatorem i ...
29-09-2020
Wywiad z prof. Lechem Nawrockim
Dr hab. inż. Lech Nawrocki jest emerytowanym profesorem Politechniki ...
30-07-2020
Wywiad z Krzysztofem Wodniczakiem
Z pomysłodawcą i współorganizatorem Wielkopolskich Rytmów ...
Najnowsze galerie

V Gala
Polskiej Mody


3-09-2015

Rejs "Białą Damą" po Warcie


8-08-2015
Copyright (c) 2008-2024 by LT Media Net Sp. z o.o.