Artykuły
25-01-2012 20:20
Dziennikarski benefis Lecha Konopińskiego
-----

Lech Konopiński w kolejną dekadę życia wkroczył lekko i jak to on – dowcipnie – w Klubie „Krąg”. Nie był to pierwszy benefis z okazji 80 rocznicy urodzin. Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu uhonorował jubilata jako pisarza i poetę, Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania przypomniało o wielkiej miłości do grodu nad Wartą i wielkopolskich korzeniach. Po raz trzeci było inaczej. Stowarzyszenie Dziennikarzy RP uczciło swego znamienitego kolegę najlepiej, jak tylko się dało, czyli „po naszymu”. Uroczystość w „Kręgu” wolna od blichtru i zadęcia, była ludyczna i sielska, a literacka polszczyzna swobodnie pląsała po scenie z poznańską gwarą. Sala, jak to się niegdyś powiadało, była „nabita”, a koledzy dziennikarze stawili się tłumnie, świadcząc o tym, że wszyscy Konopińskiego lubią, a niektórzy wręcz kochają. Oficjalny list (rzecz jasna rymowany) w imieniu nieobecnego prezesa, Ryszarda Sławińskiego, wręczył Tomasz Dymaczewski, kwiecie zaś – Paulina Balcerzak reprezentująca młodą gwardię SDRP. Nad całością czuwał niezrównany jak zwykle Janusz Heller, gospodarz „Kręgu”, bez którego nic nie wydarzyłoby się wtorkowego wieczoru tak sprawnie i sympatycznie zarazem.

„Plewiszczoki” „Shalom”, „Junki z Buku”, „Zza winkla”, Lech Szarata i Henryk Górny (w kolejności wystąpienia przed jubilatem i publicznością) połączeni koncertowym hasłem „Ciesz się z nami kapelami!” podgrzali atmosferę sali do tego stopnia, że awaria cieplno – wodociągowa, która sparaliżowała znaczną część Poznania, w „Kręgu” w ogóle nie dała się zauważyć. Przypomniano piosenki, do których Lech Konopiński pisał słowa, benecjent sypał jak z rękawa niezwykłej urody fraszkami (w tym i takimi, które niczym ciasto bakaliami ozdabiał gwarą poznańską) nawet życzący panu Lechowi często gęsto starali się mówić wierszem, chociaż w obliczu bohatera uroczystości zakrawało to na akt wielkiej cywilnej odwagi i determinacji. Skrzyło humorem i świetną zabawą. A gdy połączone siły wszystkich zespołów i publiczności odśpiewały poznański hymn EURO 2012 (oczywiście do słów Lecha Konopińskiego), sufit i podłoga rozgrzały się nieomal do czerwoności. Nie pozostało nic innego, jak w przyległej sali ochłodzić emocje lampką wina, a energię wytracić na suto zastawionym stole bankietowym.

Tomasz Dymaczewski


Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Komentarze naruszające polskie prawo, dobra innych osób oraz zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm.
Newsy
13-01-2018
Noworoczne spotkanie członków Wielkopolskiego Oddziału SDRP - zaproszenie
Drogie koleżanki, szanowni koledzy  Kolejny już raz pożegnaliśmy stary i powitaliśmy nowy, tym ...
17-12-2017
Blue Note w coctailowo-świątecznym nastroju
W czwartkowy wieczór 14 grudnia 2017 r. w Jazz Club Blue Note w Poznaniu, trochę z początku nieśmiało, ...
09-12-2017
W cieple przyjaznych słów
W środę 6 grudnia 2017 r. w sali 121 Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM na Morasku odbyła się ...
Najnowsze artykuły
08-11-2017
Kordian
Refleksja Idealista i buntownik-Kordian dający serce
Witaj w moim ...
16-02-2017
"Za dyskretnie uchyloną kurtyną" - Dariusz Bereski - aktor, reżyser i poeta
Ludzie, którzy zostali obdarzeni nieprzeciętnym talentem ...
01-12-2016
Magiczna Galeria
Ludzie, którzy zostali obdarzeni nieprzeciętnym talentem ...
Najnowsze galerie

V Gala
Polskiej Mody


3-09-2015

Rejs "Białą Damą" po Warcie


8-08-2015
Copyright (c) 2008-2015 by LT Media Net